Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
ŁZS to przewlekła choroba zapalna, która może przytrafić się osobom w każdym wieku. Wynika z nadmiernej aktywności i przerostu gruczołów łojowych, które wytwarzają za dużo sebum. W takich warunkach łatwo dochodzi do namnożenia się drożdżaka z rodzaju Malassezia. Gdy grzyb ten nadmiernie skolonizuje skórę, pojawia się stan zapalny i wzmożone złuszczanie naskórka.
Na wypryski łojotokowe najczęściej zapadają osoby cierpiące już na jakieś choroby przewlekłe, np. cukrzycę, chorobę Parkinsona czy zaburzenia hormonalne. Rozwojowi schorzenia sprzyja też obniżona odporność organizmu, stres, niezdrowa dieta, alkoholizm, nieodpowiednia pielęgnacja.
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?
Typowe symptomy towarzyszące temu schorzeniu to m.in.:
- łuszczenie skóry głowy,
- tłuste żółte lub białe łuski,
- rumieniowe plamy na skórze,
- świąd,
- przeczosy, nadżerki i strupy,
- nadmierne wypadanie włosów, czasami łysienie.

.jpg)
Ze względu na widoczne objawy i odczuwalny dyskomfort, ŁZS wpływa negatywnie na jakość życia chorych. Dlatego trzeba je leczyć! A obok leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować skórę, aby pomóc jej w odzyskaniu równowagi mikrobiomu. Można powiedzieć, że pielęgnacja jest kluczowa, ponieważ leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne oraz antybiotyki stosuje się tylko przez pewien czas. Kosmetyków normalizujących skórę głowy można natomiast używać w sposób ciągły, aby zyskać długotrwałą kontrolę nad objawami - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Dermokosmetyki Seborh, które pomagają na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Jeśli mamy problem z łojotokowym zapaleniem skóry, zaopatrzmy się w kosmetyki dedykowane tej dermatozie. Dermokosmetyki Seborh to trzy produkty, których skuteczność została potwierdzona badaniami aplikacyjnymi. Kosmetyki te bazują na naturalnych składnikach aktywnych. Nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Wzajemnie dopełniają swoje działanie, zapewniając kompletną pielęgnację skóry głowy z łojotokiem.
.png)
.png)
- Szampon Seborh dobrze oczyszcza skórę głowy, usuwając nadmiar sebum. Zmniejsza łuszczenie, zaczerwienienia i świąd. Reguluje także pracę gruczołów łojowych i dba o zdrowy mikrobiom skóry głowy. Bazuje na siarczku selenu, piroktonie olaminy, biolinie i mleczku pszczelim.
- Emulsja Seborh wspiera regenerację skóry głowy. Wzmacnia jej barierę lipidową, zapobiegając nadmiernej utracie wody. Ogranicza swędzenie i łuszczenie. Zawiera pirokton olaminy, mocznik, olej konopny.
- Płyn Seborh dzięki działaniu delikatnie złuszczającemu, likwiduje tłustą łuskę bez podrażniania. Wykazuje też właściwości nawilżające. Wycisza stany zapalne i łagodzi swędzenie. W składzie ma kwas glikolowy, kwas jabłkowy, glukonolakton.
Opinie o Seborh:
Jak stosować zestaw?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Jaka pielęgnacja pomaga na łojotokowe zapalenie skóry?
W pielęgnacji skóry, która dotknięta jest łojotokowym zapaleniem należy dążyć przede wszystkim do przywrócenia równowagi jej mikrobiomu oraz prawidłowej pracy gruczołów łojowych. Należy zatem regularnie stosować szampony zawierające komponenty przeciwgrzybicze. To jednak nie wszystko. Zwłaszcza na początku leczenia ważne jest sięgnięcie po preparaty keratolityczne, które usuną nawarstwioną łuskę. Polecane są łagodne płyny, oparte np. na kwasach owocowych. Dla równowagi potrzebne jest również nawilżanie skóry za pomocą kremu lub emulsji. Nie powinno się doprowadzać do przesuszenia skóry łojotokowej, gdyż to zmusza gruczoły łojowe do jeszcze bardziej wytężonej pracy.
Podsumowanie
Co naprawdę pomaga przy tej dermatozie? Przede wszystkim sumienna i odpowiednia pielęgnacja, która powinna być kontynuowana nawet po ustąpieniu objawów. W razie nawrotów schorzenia należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wczesna interwencja pozwala zarówno stłumić istniejące już objawy, jak również przeciwdziałać występowaniu nowym.