Gminne obchody EDA 2024 zrealizowano w piątek 14 czerwca pod hasłem Sassenpile – stolica pruskich Sasinów. Czytanie legendy galindzkiej nad rzeką Gizelą. Przedsięwzięcie współorganizowały Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie (Agnieszka Drapiewska), Centrum Edukacji Ekologicznej/Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (Alicja Szarzyńska), Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie oraz Nadleśnictwo Olsztynek. Zajęcia terenowe swym patronatem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pietrzwałdzie pod opieką swoich nauczycieli. Podczas zajęć terenowych młodzież miała możliwość poznać relikty jednego z najciekawszych założeń obronnych na Wzgórzach Dylewskich – Sassenpile, grodu stołecznego dawnych mieszkańców naszych okolic, Prusów Sasinów. Wspięliśmy się na koronę wałów grodziska i czytaliśmy wspólnie informacje historyczne oraz przekazy lokalne na temat tajemniczego plemienia Sasinów, które zamieszkiwało obszar pogranicza gminy Ostróda i gminy Lubawa od VIII do schyłku XIII wieku. Dr Wiesław Skrobot opowiedział o badaniach archeologicznych prowadzonych na grodzisku i o potrzebie dalszego poszukiwania śladów kultury Sasinów. Na łące w dolinie rzeki Gizeli u podnóża grodziska Agnieszka Drapiewska i Alicja Szarzyńska zapoznały uczestników z roślinami rosnącymi na terenie dawnej bażanciarni, którą właściciele tej okolicy, rodzina Kramer z pobliskich Zajączek, założyli na początku XX wieku w sąsiedztwie dawnego młyna – jego ruiny i miejsce po dawnym stawie młyńskim odszukaliśmy w gąszczu zarośli na rzeką Gizelą.
Wszyscy zostali obdarowani maskotkami przygotowanymi przez Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie i folderami edukacyjnymi o archeologii przekazanymi przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pogoda i nastroje dopisały. Europejskie Dni Archeologii w gminie Ostróda możemy uznać za udane. To była dobra zachęta dla młodzieży do poznawania najdawniejszych dziejów okolicy swego zamieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze