Artykuł zredagowany i przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim.
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim została laureatem konkursu „EkoPracownia- zielone serce szkoły”.
17 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim przystąpiła do konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – „EkoPracownia – zielone serce szkoły”. Celem głównym Konkursu jest stworzenie zaplecza technicznego w szkołach dla rozwoju edukacji ekologicznej poprzez utworzenie 42 ekopracowni przyrodniczych i klimatycznych (po 1 pracowni przyrodniczej i 1 pracowni klimatycznej w każdym powiecie województwa warmińsko-mazurskiego). Projekt budowy nowoczesnej ekopracowni w szkołach ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, aktywizację społeczną i kształtowanie postaw ekologicznych
społeczeństwa w zakresie tematyki przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i
niskoemisyjnego transportu zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Przedmiotem Konkursu było:
– stworzenie krótkiego filmu (do 2 minut) przedstawiającego w sposób
kreatywny działania realizowane przez szkołę na rzecz ochrony środowiska,
– przedstawienie wizualizacji/opisu planowanej ekopracowni,
– opracowanie wstępnego kosztorysu,
– opracowanie harmonogramu zajęć.
Do konkursu zgłoszono łącznie 74 prace, w tym 31 projektów związanych z pracowniami
klimatycznymi oraz 43 prace dotyczące pracowni przyrodniczych. 12 kwietnia 2023 r. Komisja oceniła zgłoszone do konkursu prace. Wyłoniono 21 projektów z każdej kategorii, które otrzymają wsparcie finansowe. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim uzyskała dofinansowanie na utworzenie pracowni przyrodniczej o wartości 50 tys. zł. Zgodnie z harmonogramem konkursu, najpóźniej do końca maja 2023 r. z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy, a na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze. Planowana ekopracownia wzbogaci możliwości dydaktyczne placówki. Ogromną rolę w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych przypisuje się metodom aktywizującym, które rozwijają samodzielne myślenie i skłaniają ucznia do działania. Nowoczesna ekopracownia zapewni nie tylko wysokie standardy
nauczania, ale i atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy. Z całą pewnością przyczyni się do realizacji celów zawartych w regulaminie konkursu:
- kształtowania postaw proekologicznych wśród młodzieży szkolnej,
- promowania innowacyjnych metod kształtowania świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży,
- promowania idei zrównoważonego rozwoju,
- promowania aktywnych metod edukacji w zakresie ochrony środowiska.
Zwycięski filmik SP nr 2:
Napisz komentarz
Komentarze